navigácia výberu

Hlavná strana -
Čo je to peleta -
Zariadenia -
Výroba a normy -
Výkon -
Emisie -
Vo svete -
 

 

palenie pelietVo svete
Ako sme už hovorili. Už od roku 1999 sa vo svete viac začali rozširovať zariadenia, ktoré prijímajú pelety ako svoje palivo a sú orientované na ich používanie. Kachle, pecí určených pre centrálne vykurovanie a iné tepelné spotrebiče boli v tomto roku vyvinuté a uvedené na trh práve naberaním na význame pelet. Najrozšírenejšie využitie majú pelety vo Švédsku, kde tvoria alternatívu ropných palív pre ústredné vykurovanie väčších spoločností aj súkromníkov. Zrejme druhý najväčší podporovateľ vykurovania s peletami je Rakúsko. Tam sa odhaduje ze len každý tretí horák nie je vyrobený pre použitie s peletami. Taliansko ale v ničom nezaostáva. Tento druh vykurovania si získal pre svoju cenovú dostupnosť obľubu aj priamo tam. Z počiatku síce dovázali pelety, no dnes si ich zadovážia sami.

Nový Zéland

Predaj peliet na Novom Zélande predstavoval 3 až 5 000 ton len za rok 2003. Až 10 000 to už bolo v roku 2006. Nárast povedomia o výhodách vykurovania s peletami docielil zvýšenie ich výroby, keďže sa zvýšil aj dopyt po tomto palive

USA

Američania sa tejto téme venujú a neustále prinášajú nové a nové zariadenia a spôsoby využitia peliet. V štáte Maine dokonca zvažujú prejsť hromadne k vykurovaniu peletami a docielia to aj masívnou kampaňou ktorá už prebieha.

Európa

Pri vykurovaní peletami sa dá prepočítať cena za jeden kWh. Cena energie je 4 centy za kWh. Samozrejme ide o malobchodný prepočet a treba počítať s podmienkami súkromníka, a schopnosťou kupovať len menšie balenia. Prípadne samozrejme môže kúpiť aj celý príves, no pre predpoklad menšieho balenia tu máme čísla takéto.
 

 

© 2009 TNGFLKZ. Všetky práva na textový obsah a riešenie dizajnu N-games.eu, majiteľ obrazových práv a webu L222