navigácia výberu

Hlavná strana -
Čo je to peleta -
Zariadenia -
Výroba a normy -
Výkon -
Emisie -
Vo svete -
 

 

Čo je to peleta?
Drevené pelety sú vyhotovené z dreva, zvyčajne sa vytvárajú ako sme spomenuli už na hlavnej stránke, z pilín a podobného odpadového materiálu. Ide o vedľajší produkt drevospracujúcich podnikov, píl a podobne. Sú veľmi husté a vyrábané tak, aby boli tvrdé, pevné a s čo najnižšou hustotou vôbec. Majú vysokú výhrevnosť a horia bez problémovo. Majú guľovitý tvar. Veľkosti sú rôzne.

Pre výhrevné pelety je to aj od 5 cm až po 10 cm priemer valca. Toto sú však veľké pelety. Menšie pelety sú oveľa častejšie. A to dokonca ešte niekoľkokrát menších rozmerov. Je ľahké ich skladovať a prenášať. Transport pelet prebieha skôr v baleniach alebo celých veľkých šúloch. Záleží od výrobku a jeho spôsob. Menšie pelety môžu byť sypané a prekladané podobne ako štrk.

Ich vysoká hustota a pravidelný tvar umožňuje prepravu na dlhé vzdialenosti a ich skladovateľnosť. Zvyšuje sa cena fosílnych palív, preto aj práve takéto palivo naberá na svojom význame. Kedysi, keď piliny boli odpadom vyvážaným na skládky a bez účelovo spaľované, dnes majú úlohu tvoriť pelety a stávať sa prostriedkom na efektívne a ekologické vykurovanie.
 

 

© 2009 TNGFLKZ. Všetky práva na textový obsah a riešenie dizajnu N-games.eu, majiteľ obrazových práv a webu L222