navigácia výberu

Hlavná strana -
Čo je to peleta -
Zariadenia -
Výroba a normy -
Výkon -
Emisie -
Vo svete -
 

 

Výroba a normy
Peleta sa vyrába kompresiou drevenej hmoty tak aby sa vyvážila hmotnosť, zamedzilo vytváraniu prázdneho priestoru a docielilo na celý materiál rovnakej kompresie. Takto stlačené drevo je potom pretláčané cez otvor zvyšajne v priemere minimálne 6 mm. Používaný vysoký tlak spôsobí, že teplota dreva sa zvýši ale nevzplanie. Drevený lignín a živice potom vytvoria prirodzené lepidlo, ktoré zohriatemu a pružnejšiemu drevu dodávajú spojivo a následne hotovej pelete aj celistvosť. Po ochladení už všetko drží ako tvrdý kus pelety.

Pelety, ktoré sú vyrábané v súlade s normou používanou v Európe označenou označením DIN 51731 a Ö-Norm M-7135 obsahujú menej ako 10 percent vody, majú veľmi pevnú konštrukciu a nízky zostatkový popol po vyhorení. Keďže je drevo stláčané a jeho vrstvovanie, farba, či vzorovanie nehrá význam v ničom, môžeme pre spracovanie za účelom výroby pelety používať akékoľvek drevo. Samozrejme záleží na tom, aký lis je používaný pri ich výrobe. Ak sa pýtate, či je rozdiel vykurovať drevom, alebo peletami, ktoré by boli z rovnakého množstva dreva vyrobené, odpoveď a plusy sú na strane pelet. Ich tvrdosť a práve vlastnosti sa vyrovnajú a prevyšujú drevo samotné. Do karát peletám však nahráva fakt, že nie sú vytvárané z čistého dreva ale odpadu.

Pelety, ktoré nemajú normy európskej únie sú zväčša vyrábané z recyklovaného dreva, spomínaného starého dreva a rôznych lakovaných a kontaminovaných materiálov. Práve prítomnosť lepidiel, lakov a chemikálií môžu vážne narúšať čistotu vykurovania, jeho vlastnosti a presné predpoklady pre peletové vykurovanie. Určite by ste nechceli zažiť nepríjemné zvuky z prítomnosti horľavých látok tam, kde nie sú potrebné v takej miere ako v kontaminovaných peletách. Materiály, ktoré zapríčiňujú zmenu vlastností sú drevotriesky, lakom potiahnuté materiály, ošetrované materiály, drevo s čiastočkami olova, kovov a podobne. Takéto pelety nie sú celkom dostupné pre nekvalitné zloženie. Samozrejme že aj ich cena je veľmi nízka. Pre možnosť a riziko vypúšťania škodlivých emisií ani nie sú predmetom voľného hospodárskeho obchodu.

 

 

© 2009 TNGFLKZ. Všetky práva na textový obsah a riešenie dizajnu N-games.eu, majiteľ obrazových práv a webu L222